2013 MicroWiki Cup Qualification

From MicroWiki, the micronational encyclopædia
Jump to: navigation, search
2013 MicroWiki Cup qualification
Tournament details
Teams 52
2012
2014

The 2013 MicroWiki Cup qualification decides 21 of the 24 teams which will play in the MicroWiki Cup. All MicroWiki sector micronations are eligible to enter the qualifying process with those not interested opting out of the competition at their own discretion.

The qualifying draw took take place in the Republic of Caladonia and the Republic of New Dale on 28 October 2013.

Qualified teams

Team Method of
qualification
Date of
qualification
Finals
appearance
Last
appearance
Previous best
performance
Region
Caladonian Flag.png Caladonia Host 25th October 2013 2nd 2012 Group Stage (2012) Europe
RND flag.png New Dale Host 25th October 2013 2nd 2012 Round of 16 (2012) Europe
Westland new flag.png Westland Host 25th October 2013 2nd 2012 Runners-up (2012) Europe
Crasager flag.png Koss Winner South America/Africa Group 3rd November 1st N/A N/A South America
Andersonian Flag.png Sirocco Winner Asian-Pacific Group A 3rd November 1st N/A N/A Oceania
Lbpflag.png Los Bay Petros Winner Asian-Pacific Group B 3rd November 2nd 2012 Group Stage (2012) Asia
Flag of Montania.png Montania Winner North America Group A 4th November 1st N/A N/A North America
Hamlinian Presidential Standard.jpg Oasis Islands Runner-up North America Group A 4th November 1st N/A N/A North America
25px Theodia Winner North America Group B 4th November 1st N/A N/A North America
Secundomia Official Flag.jpg Secundomia Runner-up North America Group B 4th November 1st N/A N/A North America
Micronationflag126.jpg Gishabrun Winner North America Group C 4th November 2nd 2012 Round of 16 (2012) North America
TianaFlag.png Tiana Runner-up North America Group C 4th November 2nd 2012 Round of 16 (2012) North America
Burnhamflag.png Burnham Winner European Group B 4th November 1st N/A N/A Europe
Tfoeflag.png Erephisia Runner-up European Group B 4th November 1st N/A N/A Europe
FlagKadEmp2.png Kadmurian Empire Winner European Group D 4th November 1st N/A N/A Europe
CR Dallingrad.png Dallingrad Runner-up European Group D 4th November 2nd 2012 Group Stage (2012) Europe
Flag of Slin.png Slin Empyre Winner European Group A 5th November 1st N/A N/A Europe
Flag of Kasimovia.png Kasimovia Runner-up European Group A 5th November 1st N/A N/A Europe
PNFLAG.png Pannonia Third place European Group A 5th November 1st N/A N/A Europe
New Serbian Flag.jpg New Persia Third place European Group B 5th November 1st N/A N/A Europe
Senyaflag.png DES Senya Winner European Group C 5th November 2nd 2012 Winner Europe
Atlantis.flag.png Atlantis Runner-up European Group C 5th November 1st N/A N/A Europe
Danlandic flag.png Danland Winner European Group E 5th November 1st N/A N/A Europe
FSRenFlag.png Renasia Runner-up European Group E 5th November 1st N/A N/A Europe

Qualification process

The distribution by confederation for the 2013 MicroWiki Cup will be:

  • North America: 6 Places
  • Europe: 12 Places (+ 3 Hosts, Caladonia, New Dale and Westland which qualified automatically)
  • Asian-Pacific: 2 Places
  • South America/Africa: 1 Place

Summary of qualification

Confederation Teams started Teams that have secured qualification Teams that can still qualify Teams that have been eliminated Remaining places in finals Total places in finals Qualifying start date Qualifying end date
2013 MicroWiki Cup qualification
(North America)
15 6 0 9 0 6 30th October 2013 4th November 2013
2013 MicroWiki Cup qualification
(Europe)
27 12 0 15 0 12 30th October 2013 5th November 2013
2013 MicroWiki Cup qualification
(Asian-Pacific)
6 2 0 4 0 2 30th October 2013 3rd November 2013
2013 MicroWiki Cup qualification
(South America/Africa)
4 1 0 3 0 1 30th October 2013 3rd November 2013
Total 52+3 2+3 42 7 21 21+3 30th October 2013 5th November 2013

Regional Qualification

North America

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Montania 4 4 0 0 11 1 10 12
Oasis Island 4 2 1 1 6 7 -1 7
Kozuc 4 1 1 2 4 7 -3 4
Domatio 4 1 0 3 1 4 -3 3
Sandus 4 0 2 2 1 4 -3 2

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Theodia 4 3 1 0 10 4 6 10
Secundomia 4 2 1 1 4 2 2 7
Yurtyzstan 4 2 0 2 3 3 0 6
Natu 4 1 1 2 7 8 -1 4
Aetos 4 0 1 3 5 12 -7 1

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Micronationflag126.jpg Gishabrun 4 1 2 1 4 6 -2 5
TianaFlag.png Tiana 4 1 2 1 4 2 2 5
Ledicarus 4 1 2 1 6 5 1 5
Kinsovean Flag.png Kinsovea 4 1 2 1 4 3 1 5
Arkharnes 4 1 2 1 2 4 -2 5

Europe

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Flag of Slin.png Slin Empyre 5 3 1 1 14 6 8 10
Flag of Kasimovia.png Kasimovia 5 2 2 1 10 9 1 8
PNFLAG.png Pannonia 5 3 0 2 8 9 -2 9
Antarctico londaise.png Landashir 5 2 1 2 10 11 -1 7
EragiaFlagXL.png Eragia 5 1 1 3 7 10 -3 4
Uslssrflag.png USLSSR 5 0 3 2 4 8 -4 3

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Burnham 5 3 1 1 9 5 4 10
Erephisia 5 2 3 0 8 5 3 9
New Persia 5 3 0 2 6 6 0 9
Francisville 5 2 1 2 8 4 4 7
Aysellant 5 1 1 3 3 8 -5 4
Lostisland 5 0 2 3 2 8 -6 2

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts
DES Senya 4 3 0 1 9 4 5 9
Atlantis 4 3 0 1 11 7 4 9
New Wessex 4 3 0 1 8 6 2 9
St. Charlie 4 1 0 3 7 10 -3 3
Wyvern 4 0 0 4 4 12 -8 0

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Kadmurian 4 4 0 0 10 1 9 12
Dallingrad 4 3 0 1 7 2 5 9
Juclandia 4 1 1 2 5 6 -1 4
Egtavia 4 1 0 3 4 6 -2 3
Adammia 4 0 0 4 1 10 -9 1

Group E

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Danland 4 2 2 0 9 6 3 8
Renasia 4 2 0 2 7 4 3 6
Austenasia 4 1 2 1 3 4 -1 5
Pristinia 4 1 2 1 8 9 -1 5
Flandresis 4 0 2 2 9 13 -4 2

Asian-Pacific

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Sirocco 2 1 1 0 4 2 2 4
Schwanensee 2 1 0 1 3 4 -1 3
Daikoku Federation 2 0 1 1 2 3 -1 1

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Los Bay Petros 2 1 1 0 2 1 1 4
Zealandia 2 0 2 0 2 2 0 2
Bascal 2 0 1 1 1 2 -1 1

South America/Africa

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Koss 3 2 1 0 7 2 4 7
La Agüera 3 2 1 0 7 5 2 7
Sabia and Verona 3 1 0 2 7 9 -2 3
Zona 3 0 0 3 1 6 -5 0

See Also

2013 MicroWiki Cup