Open main menu

2019 Micronations World Cup


The 2019 Micronations World Cup Sangkheili-Schykille, is the third Edition of the Micronations World Cup. was organized in Sangkheili & Schykille, and is the first edition organized by two Micronations in a double host.

IV Micronations World Cup
IV Copa del Mundo de Micronaciones
2019 Micronations Cup official logo
United by the FUT
Tournament details
Host countryDd6cizz3.jpg Sangkheili & Schykillie Yh4e8OST.jpg
Dates15 June - 7 July.
Teams16 (from 2 confederations)
Venue(s)(in 4 host cities)
Final positions
ChampionsReinoIberio.png Reino Iberio Unido (1st Title)
Runners-upBandera El Dorado.PNG El Dorado
Third placeDd6cizz3.jpg Sangkheili
Fourth placeAAbacia.jpg AAbacia
Tournament statistics
Matches played32
Goals scored112 (3.5 per match)
Attendance150,000 (4,688 per match)
2018
2020

Contents

The host

After Cherniv left the headquarters in 2018, the Executive Committee of the FIIFA met in an emrgent manner in United Socialist States which is the micronation that has the main offices of said organization, and after a long It was decided that Sangkheili and Schykille would host the tournament, and this makes the IV edition of the Interactive Micronations Cup the first to be organized by two micronations from the same country, since both are from the United States.

Official Host

Sankheili and Schykille presented 8 cities and 6 stadiums in combination to host the event.

Venues

All Sangheili Socialist Republics submitted applications to host the competition however trying to have at least ten cities. Philadelphia, the capital of the union; Toledo, Krakteliya SSR; Wildwood, Ratchet SSR (hosted the MIHF World Cup Finals in 2017 at Wildwood Conventional Stadium between Schykille and Germax); Cleveland, Ohio SSR; Salisbury, Delmarva; Bellefontaine, Oldfoundland SSR; Islamir, Amir SSR; Trenton, Sanghelios SFSR; Newark, Sanghelios SFSR (In East Rutherford where it serves Newark); and Scranton; Sanghelios SFSR. Bellefontaine withdrew their hosting rights and gave it to Erie City, Erie SSR.

Notable rejected cities included were Homestead, Resoria SSR; Ctoria City, Ctoria SSR; Sirte, Balibanistan SSR; Erie, Erie SSR; Jamestown, Saint Yulma SSR; Oil City, Erie SSR; Akron, Ohio SSR; Saint Mary's, Oldfoundland SSR; Lancaster, Sanghelios SFSR; Wilkes Barre, North Penn SSR; Allentown, Sanghelios SFSR; Dover, Sanghelios SFSR; and Ocean City, Delmarva SSR.

On July 26, 2018; the organizing committee made a statement saying they want to "follow the footsteps of the USA-Canada-Mexico bid of FIFA 2026" and are currently going into discussions into including two to six cities from Schykille (possibly Schuylkill Haven, Hershey, Harrisburg, State College, Altoona and Ednaton City).


  Philadelphia (Filadelfiya)   Cleveland (Klevland), Ohio SSR   Trenton, Sangheili SFSR   Wildwood, Ratchet SSR   Scranton Skranton), Sangheili SFSR   Toledo, Krakteliya SSR   Salisbury (10th Street), Delmarva SSR   East Rutherford (Vostok Ruzerfod), Sangheili SFSR
The Linc (All Sangheili Union home matches, Group Stage, Quarters, Semis and finals) Cleveland Olympic Stadium (Group Stage, and Quarter Finals) Hammer and Sickle Park (Group Stage and R16) Wildwood Conventional Stadium (Group Stage, and Quarter Finals) Stalin Stadium (Group Stage and R16) Krakteliyan Stadion (Group Stage and R16) Arther W. Perdue Stadium (Group Stage and R16) MetLife Stadium (Group Stage, Quarter and Semi Finals)
Capacity: 124,000 Capacity: 67,875 Capacity: 33,000 Capacity: 60,390 Capacity: 40,600 Capacity: 40,280 Capacity: 43,302 Capacity: 102,000
  Islamir, Amir SSR   Erie City, Erie SSR   Schuylkill Haven (Stz'ikl Miklot)   Harrisburg (Hrsvvrg)   Reading (Krh)   Stage College (Hmchllh Hmmlchtt)   Hershey City (Hrsh)   Altoona (Ltvnh)
Gaddafi Memorial Stadium (Group Stage and R16) Erie Veterans Memorial Stadium (Group Stage and R16) All Jewish People's Olympian Stadium (All Schykille Home Matches, Group Stage, Quarters and Semis) Keystone Park (Group Stage and R16) Don Thomas Stadium (Group Stage and R16) Beaver Stadium (Group Stage, Quarter and Semi Finals) Milton Hershey Stadium (Group Stage and R16) Mansion Park (Group Stage and R16)
Capacity: 41,000 Capacity: 41,210 Capacity: 102,000 Capacity: 40,302 Capacity: 42,593 Capacity: 106,000 Capacity: 40,000 Capacity: 40,201

Participants

POT 1
POT 2
POT 3
POT 4
  •   Guandania
  •   Litzenburg
  •   Kyrovistan
  •   Litvania

Results of the Draw

Grupo A Grupo B Grupo C Grupo D
  Sangkheili   Pérsico   El Dorado   Germax
  Schykillie   Fickland   Guandania   Nueva Esparta
  AAbacia  Fairfax   Reino Iberio   Coria
  Svetlorussia   Litzemburg   Kyrovistan   Litvania

Fixture Groups

Group A

Pos
Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1   AAbacia 3 3 0 0 3 3 0 9 Advances to Knockout Phase
2   Sangkheili 3 1 2 0 7 5 +2 5 Advances to Knockout Phase
3   Svetlorussia 3 1 1 1 6 4 +2 4
4   Schykillie 3 0 1 2 4 7 −3 1

Updated to games played on September 2016.
Source: [citation needed]
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) number of goals scored.
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (E) = Eliminated; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round.
Only applicable when the season is not finished:
(Q) = Qualified to the phase of tournament indicated; (TQ) = Qualified to tournament, but not yet to the particular phase indicated; (DQ) = Disqualified from tournament.

Group B

Pos
Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1   Pérsico 3 2 1 0 9 5 +4 7 Advances to Knockout Phase
2   Litzemburg 3 1 1 1 4 5 −1 4 Advances to Knockout Phase
3   Fairfax 3 1 1 1 4 5 −1 4
4   Fickland 3 0 1 2 2 5 −3 1

Updated to games played on September 2016.
Source: [citation needed]
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) number of goals scored.
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (E) = Eliminated; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round.
Only applicable when the season is not finished:
(Q) = Qualified to the phase of tournament indicated; (TQ) = Qualified to tournament, but not yet to the particular phase indicated; (DQ) = Disqualified from tournament.

Group C

Pos
Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1   El Dorado 3 2 1 0 6 6 0 7 Advances to Knockout Phase
2   Reino Iberio 3 2 1 0 5 7 −2 7 Advances to Knockout Phase
3   Guandania 3 1 0 2 2 7 −5 3
4   Kyrovistan 3 0 0 3 1 3 −2 0

Updated to games played on September 2016.
Source: [citation needed]
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) number of goals scored.
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (E) = Eliminated; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round.
Only applicable when the season is not finished:
(Q) = Qualified to the phase of tournament indicated; (TQ) = Qualified to tournament, but not yet to the particular phase indicated; (DQ) = Disqualified from tournament.


Group D

Pos
Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1   Germax 3 3 0 0 7 0 +7 9 Advances to Knockout Phase
2   Nueva Esparta 3 1 1 1 6 6 0 4 Advances to Knockout Phase
3   Litvania 3 1 1 1 5 6 −1 4
4   Coria 3 0 0 3 2 7 −5 0

Updated to games played on September 2016.
Source: [citation needed]
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) number of goals scored.
(C) = Champion; (R) = Relegated; (P) = Promoted; (E) = Eliminated; (O) = Play-off winner; (A) = Advances to a further round.
Only applicable when the season is not finished:
(Q) = Qualified to the phase of tournament indicated; (TQ) = Qualified to tournament, but not yet to the particular phase indicated; (DQ) = Disqualified from tournament.

Knockout Phase

Quarter-finals

Semi-Finals

Third Place

Final