Difference between revisions of "2013 MicroWiki Cup"

From MicroWiki, the micronational encyclopædia
Jump to navigation Jump to search
 
m (1 revision)
(No difference)

Revision as of 23:36, 7 November 2013

2013 MicroWiki Cup
National Logo of the 2013 MicroWiki Cup
Tournament details
Host countryFlag of DWFR.png Dale-Westland
DatesLate 2013
Teams24 (finals tournament)
52 (qualification) (from 4 confederations)
Venue(s)(in 4 host cities)
Tournament statistics
Matches played52
2012
2014


The 2013 MicroWiki Cup will be the second MicroWiki Cup, following the 2012 MicroWiki Cup hosted by Senya. The tournament is based on Micras's FMF World Cup, with every MicroWiki sector nation being automatically entered (with an opt-out option for nations that did not want to participate). The Delsh-Westlandian Federal Republic will be only the second host of the MicroWiki Cup after Senya hosted the inaugural competition in 2012. This will also be the first competition run by the Federation of Virtual Micronational Football (FVMF).

The tournament will contain twenty tour teams, a reduction from thirty two the previous year, with fifty two attempting to qualify. The tournament will be hosted by the Delsh-Westlandian Federal Republic after Republic of Caladonia agreed to expand the hosting rights to the Republic of New Dale and the Republic of Westland and host as the Delsh-Westlandian Federal Republic. One one nation has opted-out of this edition, Hasanistan.

Last years host Senya is the defending champion, having defeated this years co-host team Westland 2–1 in the 2012 MicroWiki Cup final.

Qualification

To decide the 21 teams for the finals, 52 nations from across the MicroWiki sector participated in qualification.

Qualified teams

Team Method of
qualification
Date of
qualification
Finals
appearance
Last
appearance
Previous best
performance
Region
Caladonian Flag.png Caladonia Host 25th October 2013 2nd 2012 Group Stage (2012) Europe
RND flag.png New Dale Host 25th October 2013 2nd 2012 Round of 16 (2012) Europe
Westland new flag.png Westland Host 25th October 2013 2nd 2012 Runners-up (2012) Europe
Crasager flag.png Koss Winner South America/Africa Group 3rd November 1st N/A N/A South America
Andersonian Flag.png Sirocco Winner Asian-Pacific Group A 3rd November 1st N/A N/A Oceania
Lbpflag.png Los Bay Petros Winner Asian-Pacific Group B 3rd November 2nd 2012 Group Stage (2012) Asia
Flag of Montania.png Montania Winner North America Group A 4th November 1st N/A N/A North America
Hamlinian Presidential Standard.jpg Oasis Islands Runner-up North America Group A 4th November 1st N/A N/A North America
Th Flag National 8.png Theodia Winner North America Group B 4th November 1st N/A N/A North America
Secundomia Official Flag.jpg Secundomia Runner-up North America Group B 4th November 1st N/A N/A North America
Micronationflag126.jpg Gishabrun Winner North America Group C 4th November 2nd 2012 Round of 16 (2012) North America
TianaFlag.png Tiana Runner-up North America Group C 4th November 2nd 2012 Round of 16 (2012) North America
Burnhamflag.png Burnham Winner European Group B 4th November 1st N/A N/A Europe
Tfoeflag.png Erephisia Runner-up European Group B 4th November 1st N/A N/A Europe
CR Dallingrad.png Dallingrad Winner European Group D 4th November 2nd 2012 Group Stage (2012) Europe
FlagKadEmp2.png Kadmurian Empire Runner-up European Group D 4th November 1st N/A N/A Europe

Organisation

Venues

The venues for the MicroWiki Cup were distributed between all 4 republics and federal cities of the Delsh-Westlandian Federal Republic. Caladonia was awarded 3 host venues, including the host of the finals match. New Dale was awarded 2 host venues, Guildford Federal City and Westland were each awarded 1 host venue.

Balgay, Caladonia Ballumbie, Caladonia Balgay, Caladonia Guildford, Guildford
Caladonian National Stadium
Capacity: 40,000
Ballumbie Sporting Arena
Capacity: 22,000
Balgay Park
Capacity: 13,250
Guildford Federal Stadium
Capacity: 35,000
Calnatstadium.jpg BallumbieSportArena.jpg
CaladoniaMap.png
Kingfield, New Dale Knaphill, New Dale Westland
Kingfield National Stadium
Capacity: 20,150
Redding Way
Capacity: 16,500
TBC
Capacity: TBC

Final draw

Pot 1 (Hosts, Asia-Pacific
& Africa-South America)
Pot 2 (Europe 1st Place) Pot 3 (Europe 2nd Place) Pat 4 (North America)
Caladonian Flag.png Caladonia
RND flag.png New Dale
Westland new flag.png Westland
Crasager flag.png Koss
Andersonian Flag.png Sirocco
Lbpflag.png Los Bay Petros
Burnhamflag.png Burnham
CR Dallingrad.png Dallingrad
Tfoeflag.png Erephisia
FlagKadEmp2.png Kadmurian Empire
Flag of Montania.png Montania
Hamlinian Presidential Standard.jpg Oasis Islands
Th Flag National 8.png Theodia
Secundomia Official Flag.jpg Secundomia
Micronationflag126.jpg Gishabrun
TianaFlag.png Tiana

Matches

Group Stage

The group winners and runners-up advance to the round of 16. The ranking of each team in each group will be determined as follows:
• points obtained in all group matches;
• goal difference in all group matches;
• number of goals scored in all group matches;


If two or more teams are equal on the basis of the above three criteria, their rankings will be determined as follows:
• points obtained in the group matches between the teams concerned;
• goal difference in the group matches between the teams concerned;
• number of goals scored in the group matches between the teams concerned.

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Team 1 0 0 0 0 0 0 0 0
Team 2 0 0 0 0 0 0 0 0
Team 3 0 0 0 0 0 0 0 0
Team 4 0 0 0 0 0 0 0 0

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Team 1 0 0 0 0 0 0 0 0
Team 2 0 0 0 0 0 0 0 0
Team 3 0 0 0 0 0 0 0 0
Team 4 0 0 0 0 0 0 0 0

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Team 1 0 0 0 0 0 0 0 0
Team 2 0 0 0 0 0 0 0 0
Team 3 0 0 0 0 0 0 0 0
Team 4 0 0 0 0 0 0 0 0

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Team 1 0 0 0 0 0 0 0 0
Team 2 0 0 0 0 0 0 0 0
Team 3 0 0 0 0 0 0 0 0
Team 4 0 0 0 0 0 0 0 0

Group E

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Team 1 0 0 0 0 0 0 0 0
Team 2 0 0 0 0 0 0 0 0
Team 3 0 0 0 0 0 0 0 0
Team 4 0 0 0 0 0 0 0 0

Group F

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Team 1 0 0 0 0 0 0 0 0
Team 2 0 0 0 0 0 0 0 0
Team 3 0 0 0 0 0 0 0 0
Team 4 0 0 0 0 0 0 0 0

Ranking of third-placed teams

Group Team Pld W D L GF GA GD Pts
A TBC 0 0 0 0 0 0 0 0
B TBC 0 0 0 0 0 0 0 0
C TBC 0 0 0 0 0 0 0 0
D TBC 0 0 0 0 0 0 0 0
E TBC 0 0 0 0 0 0 0 0
F TBC 0 0 0 0 0 0 0 0

Knockout phase

In the knockout stages, if a match is level at the end of normal playing time, extra time shall be played (two periods of 15 minutes each) and followed, if necessary, by kicks from the penalty mark to determine the winner.

  Round of 16 Quater-Finals Semi-Finals Final
                                         
 Winner Group A  
 Runner-up Group B  
   Winner Match 7  
   Winner Match 8  
 Winner Group C
 Runner-up Group D  
   Winner Match 9  
   Winner Match 10  
 Winner Group E  
 Runner-up Group F  
   Winner Match 7
   Winner Match 8  
 1st Third Place
 3rd Third Place  
   Winner Match 11
   Winner Match 12
 Winner Group B  
 Runner-up Group A  
   Winner Match 7
   Winner Match 8  
 Winner Group D
 Runner-up Group C  
   Winner Match 9
   Winner Match 10  
 Winner Group F  
 Runner-up Group E  
   Winner Match 7
   Winner Match 8  
 2nd Third Place
 4th Third Place  

Semi-Final

Final

Marketing

Logos

Four seperate logos will be used during the competition, national, Caladonia, New Dale and Westland logos will all be used for the competition.

National Caladonia New Dale Westland
2013 MicroWiki Cup Logo.png MicroCupCal.png 2013 MicroWiki Cup New Dale Logo.png 2013 MicroWiki Cup - Westland Logo.png

Mascot

Broadcasting

Territory Broadcaster
Caladonian Flag.png Caladonia Caladonian Broadcasting Agency
RND flag.png New Dale DNA TV Sport

See Also