2011 VSML Season - Preliminary Round

This is an old revision of this page, as edited by Neil (talk | contribs) at 16:24, 15 October 2019. It may differ significantly from the current revision.
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

The Preliminary Round will feature all 19 competing teams. The 19 teams were drawn into four groups of four and one group of three on 8 August 2011.[1] The groups will take place between August 9 & 11 2011. The top team of each group advances to the VSML Premier Division, the runners-up in each preliminary group advancing to Division 1, 3rd going to Division 2 and 4th in each group advancing to Division 3. Those leagues will be held between August 13 & 17 2011.

Group A

TeamV · T · E
Pld W D L GF GA GD Pts
 Mercury 3 2 0 1 10 6 +4 6
 Erephisia 3 2 0 1 9 8 +1 6
 Los Bay Petros 3 1 0 2 8 4 +4 3
 Juclandia 3 1 0 2 5 14 -9 3
         
Mercury   1-0 6-2 3-4
Los Bay Petros   1-3 7-0
Erephisia   4-1
Juclandia  
Date Team #1 Team #2
9 Aug 2011  Mercury 1-0  Los Bay Petros
9 Aug 2011  Erephisia 4-1  Juclandia
10 Aug 2011  Mercury 6-2  Erephisia
10 Aug 2011  Juclandia 0-7  Los Bay Petros
11 Aug 2011  Juclandia 4-3  Mercury
11 Aug 2011  Los Bay Petros 1-3  Erephisia

Group B

TeamV · T · E
Pld W D L GF GA GD Pts
25pxLongarnia 3 2 1 0 10 4 +6 7
25pxVon Stengel 3 1 1 1 7 6 +1 4
 DES Senya 3 1 0 2 4 7 -3 3
25pxAppalachia 3 1 0 2 4 8 -4 3
    25px 25px 25px
Senya   2-5 2-0 0-2
Longarnia 25px 3-0 2-2
Appalachia 25px 4-3
Von Stengel 25px
Date Team #1 Team #2
9 Aug 2011  DES Senya 2-5 25pxLongarnia
9 Aug 2011  Appalachia 4-3 25pxVon Stengel
10 Aug 2011  DES Senya 2-0 25pxAppalachia
10 Aug 2011  Von Stengel 2-2  Longarnia
11 Aug 2011  Von Stengel 2-0  DES Senya
11 Aug 2011  Longarnia 3-0  Appalachia

Group C

TeamV · T · E
Pld W D L GF GA GD Pts
 Secundomia 3 3 0 0 12 1 +11 9
 New Roman Republic 3 1 1 1 5 3 +2 4
 Dallingrad 3 1 1 1 5 5 0 4
 Pristinia 3 0 0 3 1 14 -13 0
         
Pristinia   0-3 1-8 0-3
New Roman Republic   0-1 2-2
Secundomia   3-0
Dallingrad  


Date Team #1 Team #2
9 Aug 2011  Pristinia 0-3  New Roman Republic
9 Aug 2011  Secundomia 3-0  Dallingrad
10 Aug 2011  Pristinia 1-8  Secundomia
10 Aug 2011  Dallingrad 2-2  New Roman Republic
11 Aug 2011  Dallingrad 3-0  Pristinia
11 Aug 2011  New Roman Republic 0-1  Secundomia

Group D

TeamV · T · E
Pld W D L GF GA GD Pts
 Tiana 3 1 1 1 13 11 +2 4
 Pambia 3 1 1 1 9 9 0 4
 Iskwan 3 1 1 1 9 10 -1 4
  New Dale 3 1 1 1 6 7 -1 4
         
Dale Empire   0-3 3-1 3-3
Iskwan   6-6 0-4
Tiana   6-2
Pambia  


Date Team #1 Team #2
9 Aug 2011   New Dale 0-3  Iskwan
9 Aug 2011  Tiana 6-2  Pambia
10 Aug 2011   New Dale 3-1  Tiana
10 Aug 2011  Pambia 4-0  Iskwan
11 Aug 2011  Pambia 3-3   New Dale
11 Aug 2011  Iskwan 6-6  Tiana

Group E

TeamV · T · E
Pld W D L GF GA GD Pts
 Ultamiya 2 1 1 0 6 5 +1 4
 Dian 2 0 2 0 5 5 0 2
 Southminister ROC 2 0 1 1 2 3 -1 1
       
Dian   4-4 1-1
Ultamiya   2-1
Southminster ROC  


Date Team #1 Team #2
9 Aug 2011  Dian 4-4  Ultamiya
10 Aug 2011  Southminister ROC 1-1  Dian
11 Aug 2011  Ultamiya 2-1  Southminister ROC